Copyright © 2023 Emil Piotrowski

EM-LIGHT EMIL PIOTROWSKI 
ul. Szpitalna 39A/46 33-100 Tarnów NIP: 728-267-28-71

+48 577 505 835

LinkedIn

em.light2020@gmail.com

  1. pl
  2. en
EM-LIGHT Szkolenia DIALux evo

+48 577 505 835

Jak zwiększyć efektywność pracy?

27 grudnia 2022

Praca projektanta oświetlenia wymaga komunikacji z klientem,  w celu zebrania jak największej ilości informacji oraz pracy z obowiązującymi normami świetlnymi. Im wierniej odwzorujemy projektowaną przestrzeń, tym bardziej realistyczne wyniki otrzymamy, a co za tym idzie - nasza oferta będzie lepiej dopasowana do naszego klienta.

 

Warto zaznaczyć, że często nasz klient nie rozumie jak działa światło i nie wie jakie rozwiązania są dla niego najlepsze. W naszym obowiązku powinna być edukacja wynikająca z odpowiednio przedstawionego rozwiązania.

 

W jaki sposób zatem możemy usprawnić swoją pracę, aby nasz projekt się wyróżniał? Istnieje kilka możliwości, jedną z nich jest używanie modeli 3d. Problem polega na tym gdzie szukać darmowych modeli 3d?

 

Na szczęście istnieje kilka darmowych źródeł, z których możemy skorzystać:

 

1) Pierwszym i chyba najbardziej popularnym jest strona archive3d.net gdzie znajdziemy tysiące darmowych modeli. Trzeba jednak zwracać szczególną uwagę na stopień skomplikowania obiektu, gdyż będzie miało to wpływ na czas obliczeń i często na płynność naszego projektu.

2) Innym ciekawym źródłem jest strona DIALUX WORKSHOP. Wszystkie modele dostępne na stronie http://dialuxworkshop.com/3dmodels_furnitures_01.html# zostały przygotowane przez Ferenc`a Ilkei. Dużym atutem tych modeli jest to, że nie są one zbyt skomplikowane i nie obciążają tym samym naszego projektu w dużym stopniu.

3) Twoja praca głównie opiera się na projektowaniu oświetlenia zewnętrznego? Jeśli tak to ogromnym ułatwieniem w modelowaniu tej przestrzeni będą modele kolumn dostępne na stronie https://nirklars.wordpress.com/2014/01/31/street-lighting-poles-3d/

 

Modele 3d kolumn przygotowane zostały w formacie *.m3d czyli w podstawowym formacie, kompatybilnym z oprogramowaniem DIALux. Oparte zostały na szwedzkim standardzie kolumn ale na pewno mogą być wykorzystane także i w naszych projektach.

 

Mam nadzieję, że powyższy materiał chociaż w niewielkiej części pozwoli Ci poprawić efektywność oraz zwiększyć atrakacyjność Twoich projektów.